פריצת או החלפה של צילינדר נחשבת בעיני רבים לדבר פשוט מאוד. לחיילים החיים במגורי קרוואנים שבהם ישנם דלתות הננעלות במפתחות וצילינדרים פשוטים יוכלו לומר לכם כי אפילו הם יכולים להחליף צילינדר בדלת. הבעיה היא שלא כל הצילינדרים אותו דבר, שהם אינם מצוידים במכשור המתאים ואינם בעלי הידע והניסיון המתאימים לפריצת הצילינדר ללא נזק לדלת. כמו כן לעתים רבות צילינדר פגום עשוי להיות תקוע ויידרש ניסיון רב לפריצתו ושחרור מהדלת. ישנן דלתות אשר מסובך יותר להוציא מהן הצילינדר.

מנעולי הצילינדר נחשבים כיום למנעולים הנפוצים והמוכרים ביותר כמנגנון ההבטחה הראשון בכניסה לבית. הם מספקים בטיחות רבה מצד אחד ויחסית קלים לתפעול מצד שני. כל שצריך לעשות כדי לפתוח את הצילינדר הוא להכניס את המפתח שלו ולסובב. ניתן להחליף את הצילינדר ללא החלפת המנעול מה שמייעל את מנגנון הבטיחות ומקל על העבודה.

פריצת צילינדר
פריצת צילינדר

מתי נרצה לפרוץ או להחליף צילינדר?

2 סוגי הצילינדרים הנפוצים ביותר:

ישנם שני סוגי צילינדר אשר נפוצים יותר כיום. צילינדרים אלו הם צילינדר לשון וצילינדר משונן. צילינדר הלשון הוא צילינדר הפשוט מבין השניים שבעת סיבוב המפתח מסתובבת הלשון שבתוכו אשר גורמת לתזוזתם של הזיזים וכתוצאה מכך הדלת נפתחת או כמובן ננעלת. ישנו צילינדר לשון מסוג כפתור אשר לעומת צילינדר לשון רגיל יכול גם לאפשר פתיחה של הדלת על ידי מפתח גם כאשר הדלת נעולה מבפנים והמפתח בפנים. החיסרון בצילינדר הוא שמדובר במנגנון פשוט יחסית וחשוף לפריצות שונות.

הצילינדר השני הנו צילינדר משונן שגם הוא מגיע בגרסת כפתור או גרסה רגילה ובצילינדר מסוג זה ישנם גלגלי שיניים המתאימים לסוג גלגלי השיניים בדלת. כאשר מפתח מסובב את המנעול גם גלגלי השיניים מסתובבים ופותחים את הדלת. אין ספק כי סוג זה של צילינדר הנו בטוח יותר לדלת הבית ומגן טוב יותר מפני ניסיונות פריצה.